Перейти до основного вмісту

Підсумки трирічного проекту ініціативи
«Університет, дружній до сім’ї»

27 листопада в Києві відбулася Всеукраїнська підсумкова конференція за результатами трирічного проекту (2013–2015 рр.) зі втілення гендерночутливої ініціативи «Університет, дружній до сім’ї». На конференції свій досвід представили більше 20 ВНЗ-партнерів з різних областей України.

Проект «Рівні можливості для здобуття професії молодими матерями-студентками у ВНЗ» реалізував Сумський державний університет (СумДУ), офіційними партнерами виступили Міністерство освіти і науки України, Міністерство соціальної політики України та більше 40 провідних університетів країни (одним із яких був Луцький національний технічний університет).

«Метою проекту була апробація, вдосконалення та розширення спектру послуг, які дозволяють молодій матері-студентці поєднувати навчання у ВНЗ з сім’єю. Саме це складає основу виваженої гендерночутливої політики закладу, соціального захисту та підтримки вразливої групи ? матерів-студенток з маленькими дітьми, ? наголосила керівник проекту, очільниця Координаційного центру гуманітарної політики СумДУ Ніна Світайло. 

Учасниками конференції були: заступник міністра освіти і науки України Максим Стріха, координатор сектору охорони здоров’я та соціальної сфери Представництва Євросоюзу в Україні Сергій Полюк, депутатка Верховної Ради України Ірина Луценко. Остання зазначила, що саме університети та викладачі формують основи гендерної культури молоді, основи партнерських взаємовідносин у сім’ї, що є надзвичайно актуально для нашого суспільства.

Досвід трирічної роботи щодо реалізації проекту в Луцькому НТУ презентувала завідувачка кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства (ІППУ) Оксана Жук. До найвагоміших успіхів в рамках реалізованого проекту можна віднести створення Центру гендерної освіти Луцького НТУ на базі кафедри ІППУ, організація та проведення просвітницьких заходів (круглих столів, конференцій, тренінгів тощо) з метою формування гендерного паритету відносин студентсько-викладацького простору, зміцнення родинних цінностей та створення рівних можливостей для чоловіків і жінок з метою їхньої самореалізації. Детальніше про заходи Луцького НТУ в рамках реалізованого проекту можна переглянути тут http://lutsk-ntu.com.ua/uk/centr-gendernoyi-osviti

Під час конференції була представлена розроблена Сумським державним університетом модель дружності до сім’ї на рівні ВНЗ. Зокрема, презентована діяльність кімнати тимчасового перебування дітей в університеті, кращі практики втілення ідей гендерної рівності в університетське середовище, яку проводить Центр підтримки сім’ї СумДУ «Студентський лелека».

Детальніше про роботу центру можна переглянути тут http://humf.sumdu.edu.ua/kafedra-flosof-poltolog-ta-nnovacjnih-socalnih-tehnologj/265.html

Керівниця проекту, проректор СумДУ професор Ніна Світайло наголосила, що для втілення ініціативи «Університет, дружній до сім’ї», необхідними були такі важливі складові як наукова, освітня, комунікаційна та соціальна з метою створення комфортних умов щодо поєднання можливостей для навчання (роботи) та особистісної реалізації молодим мамам – студенткам, викладачам, працівницям. Слід наголосити, що розширення асортименту соціальної інфраструктури, соціальних послуг та соціальної підтримки в СумДУ було відзначено міжнародним аудитом QStars (як соціально орієнтований заклад).

Результати роботи над проектом відображені у двох навчальних посібниках: «Розширена ініціатива «Університет, дружній до сім’ї»: досвід та результати впровадження в Сумському державному університеті», «Результати ініціативи «Університет, дружній до сім’ї» та досвід реалізації гендерної політики українських університетів», де представлені напрацювання Луцького НТУ.

Нині в Луцькому НТУ навчаються близько сотні студентів, що перебувають у шлюбі, майже половина з них мають дітей, близько половини сотні матерів-студенток поєднують навчання з сімейним життям. Саме ця студентська аудиторія є найбільш вразливою і потребує соціальної підтримки від вузу, розуміння з боку деканату та кураторів академічних груп.

Оксана Жук
завідувачка кафедри інженерної
педагогіки, психології та українознавства

Ірина Сушик
керівниця центру гендерної освіти