Перейти до основного вмісту

СТАЖУВАННЯ У ЄВРОПЕЙСЬКІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ
ЯДЕРНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

4-10 грудня відбулася IV Українська Наукова школа з фізики для викладачів у Європейській організації ядерних досліджень CERN, що знаходиться у м. Женеві у Швейцарії. Пощастило стати учасником школи мені, Ользі Гулай, професору кафедри матеріалознавства та пластичного формування конструкцій машинобудування Луцького НТУ, керівнику секції матеріалознавства Волинської Малої академії наук.


 

Спільна Декларація Академії наук та Європейської організації ядерних досліджень щодо участі українських викладачів і студентів у навчальних програмах CERN була підписана у 2011 році, а в 2016 році Україна стала асоційованим членом Європейської організації ядерних досліджень.

 

 

У програмі наукової школи – ознайомлення з перспективними напрямами наукових досліджень у галузі фізики високих енергій, відвідання наукових установ та експериментальних лабораторій CERN, участь у лекційних і практичних заняттях, які проводять найкращі науковці Європейської організації ядерних досліджень – вихідці з України.

 

На лекціях нам розповіли про стандартну модель, про конструкцію і принцип роботи колайдера, темну матерію, історію самого CERN та відкриттів, що там були зроблені, зокрема, про бозон Хіггса. Вразили досліди в навчальній лабораторії при CERN – S’Сool lab. Ми власноруч зробили камеру Вільсона, де спостерігали за треками, які залишають заряджені частинки, що оточують нас у навколишньому середовищі.

 


 

Однак CERN – це не тільки фізика високих енергій, тут вирішується багато актуальних проблем сьогодення та майбутнього. Зокрема, вразили лекції про методи діагностики та боротьби з раковими захворюваннями; про проблеми та перспективи ядерної енергетики; про розвиток суперкомп’ютерів.

 

 

Робота школи була дуже інтенсивною – 40 годин лекцій та практичних занять, однак ми зуміли помилуватися краєвидами Альп, прогулятися чарівними вулицями Женеви, побували у резиденції ООН і, звичайно, спробували запашне фондю.

Ольга Гулай,
професор кафедри матеріалознавства
та пластичного формування конструкцій машинобудування