Перейти до основного вмісту

Студенти з Польщі та ЛНТУ досліджуватимуть архітектурну спадщину Волині

Луцький національний технічний університет дістав перемогу у конкурсі проектів з обміну українсько-польської молоді. Відтак, наш університет отримав фінансування на реалізацію проекту «Відкриття спільної українсько-польської архітектурної спадщини періоду 1921-1939 рр. на території Волині».

Це надзвичайно цікавий та унікальний проект із дослідження архітектурної спадщини Волині, до якої долучаться студенти-архітектори Зеленогурського університету (Польща) та Луцького НТУ.

Що передбачає проект, яка його цінність і на який результат варто сподіватися, розповідає автор ініціативи завідувач кафедри архітектури та містобудування ЛНТУ Інна Абрамюк:

«Міжвоєнний період на Волині дуже важливий, бо в цей час між двома війнами в Європі почався новий виток в архітектурі. Це відмова від декоративізму та складних форм. Тодішні архітектори орієнтуються на те, щоб забезпечити людей найнеобхіднішим – громадськими будівлями і житлом. При цьому, усе це мало бути максимально комфортним, функціональним і з відкритим простором. Такі тенденції дійшли на Волинь вкінці 20-х на початку 30-х років. Тоді були часи Другої Речі Посполитої і велика кількість архітекторів працювали саме тут, прививаючи європейську культуру».

ФОТО ІЛЮСТРАТИВНЕ

Наші студенти, зазначає Інна Абрамюк, не знають, що 80% будівель, які були зведені на початку ХХ ст.. запроектували не українці, а все-таки поляки і вони привносили у нашу культуру щось Західне. Водночас, польська молодь також не знає, що тут є те, чим би і вони могли пишатися, адже фактично, це спадщина їхніх предків.

Отож, щоб познайомити українську та польську молодь з історичними архітектурними надбаннями, надто важливо показати ці споруди студентам на власні очі.

«Я, як науковець, знайомлюся з такими об’єктами в основному в архіві, студенти цього робити не будуть, адже їм головне побачити, їм потрібен рух. Тому ми вирішили вибрати ключові міста на території колишньої Волині, а це нинішні Рівненська, Житомирська, Тернопільська області, де є скупчення таких архітектурних пам’яток саме міжвоєнного періоду і де працювали відомі польські та українські архітектори», - каже науковиця.

КАМІНЬ-КАШИРСЬКИЙ

Для студентів-архітекторів складений відповідний маршрут містами, де вони робитимуть швидкі замальовки пам’яток, тобто скетчі. По 10 студентів із обох університетів впродовж тижня відвідають Луцьк, Рівне, Костопіль, Сарни, Ковель, Любомль, Горохів і, водночас, матимуть низку зустрічей із місцевими громадами та істориками для детальнішого вивчення місцевостей.

СОКАЛЬ

Проект стартуватиме уже в жовтні. Так 17 жовтня до Луцька прибудуть студенти з Польщі, на чолі із професором Зеленогурського університету Міхалом Пшчулковскі, а 23 жовтня в ЛНТУ відбудеться виставка скетчів. Крім того, роботи студентів планують оцифрувати і створити електронний альбом для презентацій та розповсюдження.

 Ілона Карпюк, відділ іміджу та промоції