Перейти до основного вмісту

ТИЖДЕНЬ ПРАВА В ЛУЦЬКОМУ НТУ

Враховуючи важливе значення правової освіти в розбудові України як правової держави, вихованні в громадян поваги до закону і прав людини Указом Президента України від 8 грудня 2008 р. № 1149 започатковано щорічне проведення Всеукраїнського тижня права. Останній включає 10 грудня – День прав людини, який відзначається в пам’ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.

 Загальна декларація прав людини є продуктом повоєнних роздумів, надій і сподівань людства. Її ще називають «видатним документом в історії людства», «Хартією вольностей для всього людства». Таких високих оцінок не отримував жодний міжнародний документ. Причина настільки безпрецедентного загального визнання зазначеного документа закладена у його змісті, де компактно викладено сучасну концепцію прав людини.

Спираючись на міжнародно-правові стандарти, проголошені в Декларації, 1996 року Верховна Рада України прийняла Конституцію України. В ній зазначено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. Конституція України ввібрала фундаментальні положення Декларації, зокрема, щодо верховенства прав людини, рівності і непорушності її прав, права людини на свободу і особисту недоторканість, на достатній рівень життя тощо. За оцінкою експертів, положення Конституції України повною мірою відповідають Загальній декларації прав людини. Водночас, на думку провідних міжнародних правозахисних інституцій, українське суспільство є поки що далеким від реального втілення високих ідеалів Декларації. Велика кількість наших громадян до цього часу, на жаль, не має можливості реалізувати деякі права, закріплені у цьому Документі.

 

 

З огляду на вищесказане, в групах МО-11 і МО-12 факультету бізнесу доцент Наталія Щербюк провела круглий стіл на тему «Загальна декларація прав людини: шляхи реалізації в Україні». В рамках роботи круглого столу учасники презентували студентський погляд на реалізацію задекларованих прав і принципів на національному та міжнародному рівнях в умовах сучасності. Досить цікавим було обґрунтування пропозиції щодо можливості застосування «формули Радбруха» враховуючи реалії сьогодення, а також аргументування поглядів на гендерну рівність, реалізацію права на життя, права на свободу пересування тощо.

 

Багатогранність теми круглого столу сприяла тому, що він став ареною жвавих дискусій, обміну думками з проблем, що піднімалися під час його роботи. Проведення таких наукових заходів є надзвичайно корисним для поглиблення знань, отриманих студентами в процесі навчання, формування та розвитку їх здібностей до наукових досліджень.

Наталія Щербюк
доцент кафедри філософії, політології та права