Перейти до основного вмісту

У Луцькому НТУ - автор ряду книг про геніальних українців

Василь Шендеровський

30 листопада у стінах Луцького національного технічного університету відбулася зустріч-презентація з професором, публіцистом, доктором фізико-математичних наук, провідним науковим співробітником Інституту фізики НАН України, громадським діячом – Василем Андрійовичем Шендеровським. Окрім того, він має й іншу сферу зацікавленості, будучи автором ряду книг, що розповідають про геніальних людей нашого краю, відомих українців, що зробили вагомий внесок до скарбниці світової науки та культури. Тож, на заході зібралося чимало студентів та викладачів, охочих особисто познайомитися з професором.

Насамперед до слова запросили проректора з науково-педагогічної роботи Луцького НТУ Шимчука Сергія Петровича, який запевнив, що Василь Шендеровський – дійсно талановита людина, якою гордиться вся Україна. «Ми раді Вас вітати у себе, Ви величина не лише української, а й світової науки. Василь Андрійович приїхав до нас з прекрасними лекціями, аби популяризувати українців, які у світі дуже відомі, але яким не приділяється достатньо уваги. Я знаю, що у пана професора є лекція «Люди, які змінили світ», де йдеться і про багатьох молодих людей, покликом та місією яких є змінити світ на краще, розвивати науку. Це і ваша задача, шановні студенти. Хочу озвучити інформацію, якою можливо не всі володіють, але якою потрібно гордитися, адже Луцький НТУ за кількістю переможців у минулому році серед конкурсів студентських наукових робіт і олімпіад зайняв 12 місце по Україні серед закладів вищої освіти і 10 місце серед технічних ЗВО. Це дуже високе досягнення та вагомі рейтинги», - додав Сергій Петрович.

Потому привітав гостя професор кафедри технічної механіки Швабюк Василь Іванович: «Сьогодні ми маємо зустріч з людиною енциклопедичних знань, людиною-бібліотекою, яка започаткувала напрямок бібліографічної літератури, висвітлюючи невідомі імена українців. На противагу молоді, нас, старше покоління, вчили, що уся наука, весь світ повинен дякувати виключно російським ученим. Але це не так і це доводить Василь Андрійович. Він розповідає про тих людей, що зробили величезний вклад у світову науку, але які були і вважали себе українцями. Це ті люди, якими пишається Україна і про яких ми повинні знати».

Долучилася до вітального слова і викладач кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Вісин Олена Олександрівна: «Ми у вересні цього року перейшли на цифрове телебачення, це не секрет. А хто винайшов електронне телебачення? Борис Грабовський. Коли свого часу я підходила до Василя Шендеровського, він мені про це розповів і запропонував довести. Я це зробила, тож, дякуючи Василю Андрійовичу, ми повернули це імя. Але це лише одне імя з поміж тисячі українських вчених, які, на жаль, забуті, а їхні винаходи приписані іншим дослідникам. Так от, я одне імя повернула, а Василь Андрійович – більше 3 чи 4 сотень. Тому ми сьогодні зібралися, аби почути його, збагатитися духовно і інтелектуально, аби самим мати натхнення творити».

Подякувавши усім за вітання, Василь Шендеровський розпочав свою лекцію. Він пояснив присутнім, що сенс життя - робити добро, а найціннішою людською якістю є розум: «Кожен повинен починати з себе і робити щось добре. Якщо людина прийшла на цей світ і нічого доброго не зробила, то в задачнику питається: а чого ти прийшов на цей світ? Тому сенс життя починається з того, аби робити добро, починаючи зі своїх батьків та близьких. А що найцінніше у людини? Розум, знання. Якщо цього немає, то, можливо, у житті поталанить, але не завдяки твоїм здібностям. Ти можеш стати багатим, але тебе не шануватимуть». Професор пояснив, у чому велич народу і конкретних його представників: «Кажуть, велич народу визначається не кількістю цього народу, а його великими представниками культури й духовності, на плечах яких стоїть це суспільство. Це слова Ліни Костенко. Чим більше ми знатимемо цих людей, які творили, тим більше у нас випрацьовуватиметься комплекс гідності. Ми будемо позбавлені того гріха, про яких говорив свого часу Юрій Шевельов, так би мовити, що ми принижений народ». Василь Андрійович додав, що є «нерозгадана таєна у світі», адже саме українська земля дуже багата на талановитих та здібних людей: «Свого часу уродженцем Чернівців був відкритий генний код спадковості людини. Виявляється, у нас закладено на мікроскопічному рівні те, що передаються здібності від тієї чи іншої людини через відповідні закони природи - від батьків дітям і т.д. За це відкриття незаслужено отримали Нобелівську премію англійські вчені, адже і до сьогодні існують несправедливі комісії, на жаль. Я веду до того, що зараз займатися наукою – дуже цікаво, але ця робота потребує багато зусиль і величезних коштів». Окрім того, професор зауважив, що цьогоріч Національна академія наук України святкує свій 100-річний ювілей, розповівши історичну довідку про її засновників та президентів.

На завершення заходу проректор Сергій Шимчук вручив Василю Шендеровському подяку за вагомий вклад в наукову співпрацю Луцького національного технічного університету та Інституту фізики НАН України, дослідження та пропаганду досягнень вітчизняної науки і техніки.

 


 

Олександра Містюк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Більше фото за посиланням: https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=album&album_id=1132188193601896