Перейти до основного вмісту

У Луцькому НТУ відбувся успішний захист докторської дисертації

У стінах Луцького національного технічного університету відбулося засідання спеціалізованої Вченої ради. Участь у ньому взяв ректор ЗВО Петро Савчук, проректор із науково-педагогічної роботи Сергій Шимчук, професорсько-викладацький склад. Так, засідання відбулося з нагоди захисту к.т.н., доцента Олени Мікуліч дисертації на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю «Механіка деформівного твердого тіла» на тему «Розвиток методу граничних інтегральних рівнянь до динамічних задач неоднорідних та структурно-неоднорідних середовищ у континуумі Коссера».

Передусім, було оголошено членів та головуючого спеціалізованої ради, офіційних опонентів. Потому секретар спеціалізованої вченої ради озвучив біографічні дані та наукові здобутки дисертанта.

Розпочинаючи доповідь Олена Мікуліч зазначила, що тема дисертації є актуальною, адже у сучасному машинобудуванні та будівництві широке застосування мають нові структурно-неоднорідні композиційні матеріали, що характеризуються низькими показниками теплопровідності, невеликою густиною, тривалими термінами експлуатації та стійкістю до впливу агресивних середовищ. Використання таких матеріалів для виготовлення елементів конструкцій зумовлює розвиток ефективних методів розрахунку їх міцності та надійності, що можливе лише із урахуванням впливу нестаціонарних процесів на їх напружений стан. Для розробки уточнених методів дослідження напруженого стану елементів конструкцій, що виготовлені зі структурно-неоднорідних матеріалів та використовуються для зменшення матеріаломісткості, необхідно використовувати моделі механіки суцільного середовища з явним врахуванням впливу дискретності їх структури. Вирішення проблеми дослідження нестаціонарних процесів у неоднорідних середовищах вимагає сумісного застосування часових перетворень та потужних математичних методів для побудови розв’язків динамічних задач, що істотно ускладнює розв’язання зазначеного класу задач. Поряд з цим, актуальність такого класу задач визначається необхідністю врахування усіх динамічних впливів на напружений стан конструкційних елементів при дослідженні їх напруженого стану. Проектування об’єктів, що розміщені у зонах з підвищеною сейсмічною активністю чи піддаються вибуховим впливам, слід виконувати на основі повної просторово-часової картини розподілу напружень.

Для вивчення впливу мікроструктури матеріалу на напружено-деформований стан використовувалися моделі континууму Коссера, що дають можливість враховувати вплив обертальнозсувних деформацій в суцільному середовищі. У зв’язку зі значними ускладненнями, що виникають при застосуванні уточнених моделей механіки суцільного середовища, отримана достатньо мала кількість розв’язків задач у рамках континууму Коссера, в основному, за статичного навантаження. В останні роки у низці праць запропоновані ефективні методики дослідження напруженого стану пластинчастих елементів конструкцій за статичних навантажень, що ґрунтуються на застосуванні методу граничних інтегральних рівнянь (МГІР). Перевагою такого підходу є його точність та універсальність для випадку багатозв’язних пластинок складної форми, нескінчених пластинок з отворами, у тому числі за дії локалізованого та зосередженого навантаження. Тому, актуальною є проблема розвитку МГІР при сумісному застосуванні часових перетворень до дослідження нестаціонарних процесів та розрахунку динамічного напруженого стану неоднорідних та структурно-неоднорідних середовищ, що послаблені порожнинами чи отворами довільної форми, на основі уточнених моделей механіки суцільного середовища.

Метою дисертаційної роботи є розвиток МГІР до визначення динамічного напруженого стану неоднорідних та структурно-неоднорідних тіл; дослідження поширення та дифракції нестаціонарних хвильових процесів у середовищах з тунельними порожнинами, а також пластинчатих елементах з отворами.

Після представлення наукової роботи, члени спеціалізованої Вченої ради поставили запитання, почули відгуки на роботу та прийняли позитивне рішення.

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Більше фото за посиланням: https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=album&album_id=1187953658025349