Перейти до основного вмісту

У ЛУЦЬКОМУ НТУ ВШАНУВАЛИ ПАМЯТЬ
ВЯЧЕСЛАВА ЛИПИНСЬКОГО

«Я хочу, щоб була Україна, щоб був український державний лад на моїй землі, і знаю, що як не буде України, як не буде нашої Української Держави, то я і нащадки мої не зможемо на своїй землі по-людськи жити», – писав поляк за походженням, але українець за політичними поглядами В’ячеслав Липинський.

Він запам’ятався українській історії як найоригінальніший політичний теоретик, провідний історик та соціолог, визначний ідеолог та громадський діяч XX століття. Щоб ушанувати видатну особистість, з ініціативи працівників бібліотеки Луцького НТУ 5 травня зібралися викладачі й студенти на урочистому заході, присвяченому135-й річниці з Дня народження відомого діяча.

 

Розпочався захід зі вступного слова провідного бібліотекаря Світлани Сакович, яка наголосила на тому, що В. Липинський був теоретиком українського консерватизму. Для Липинського нації не вічні, доля нації залежить від того, хто її очолює, тобто від національної аристократії.

 

У доповіді «В’ячеслав Липинський – життя в ім’я України» доцент кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства Наталія Шкляєва зазначила, що в радянській Україні на ім’я В. Липинського накладалося табу. Причиною непопулярності В.Липинського була не лише його політична позиція, а й неприйнятність його теоретичних поглядів українцями, оскільки походив він із польської шляхетної родини. Доцент повідомила присутнім і корокту біографію Липинського.

Народився В’ячеслав Казимирович Липинський в родині Казимира Липинського та Клари Рокицької у селі Затурці, що на той час належало до Володимир-Волинського повіту Російської губернії (зараз Локачинський район). Затурці були великим селом, де певний відсоток становила польська шляхта, існував не лише православний приход, а була й католицька громада, функціонував католицький костел. Хоча родина Липинських мала польське походження і належала до шляхетського гербового роду, в ній зберігали та шанували українські культуру, звичаї і традиції.

 

На захід було запрошено і завідувача Затурцівського меморіального музею В’ячеслава Липинського Віталія Кушніра, який захопливо розповів про цікаві факти з життя й діяльності відомого історика. «Сьогодні ми можемо з гордістю говорити про те, що ми – з батьківщини В. Липинського. Ім’я його довгий час замовчувалося, документи лежали у сховищах, могилу зруйновано. У 1990-му році ми почали піднімати з руїни нашу українську пам'ять. Силами патріотів-сподвижників було створено музей В. Липинського у Затурцях, склалися контакти з нащадками В. Липинського», – зазначає краєзнавець. Дослідник розповів і про відому дискусію В.Липинського та Д. Донцова, зазначивши, що погляди Липинського актуальні і зараз.

На завершення заходу учасники мали нагоду ознайомитись із книжковою виставкою, яку підготували з нагоди 135-ї річниці з Дня народження В. Липинського працівники бібліотеки Луцького НТУ. Виставка має назву «Зовнішньополітичні погляди та діяльність В. Липинського», де подано відомості з його життя і творчості. БібліотекарТетяна Богуш провела огляд літератури та ознайомила присутніх з творами Вячеслава Липинського і матеріалами про нього.

Наталія Шкляєва,
доцент кафедри інженерної педагогіки,
психології та українознавства,

Світлана Бакуменко,
директор бібліотеки