У МОН назвали 7 показників для зміни фінансування ЗВО

Міністерство освіти і науки насамперед цікавить допомога сильним університетам і сильним викладачам. Про це, в інтерв'ю Радіо НВ сказав заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний, коментуючи зміну системи фінансування закладів вищої освіти, що впроваджується МОН, - пише «Освіта.ua».

За його словами, Міносвіти кардинально змінило систему державного фінансування університетів в Україні.

«Протягом десятиліть існувала система, в якій університет отримував гроші за кількість студентів, які там навчаються. Очевидно, коли студентів було дуже багато — наприклад, 2005?2007 років студентів було 2,7 мільйона, — всім було добре. Але коли студентів стало вдвічі менше — 1,3 мільйона, — всі різко почали відчувати негаразди цієї системи. Приховані негаразди — це коли ми платимо університету за кількість студентів, і він завжди буде зацікавлений набрати побільше осіб, тримати їх на навчанні (тобто не відраховувати навіть тих, хто заслуговує на це) і випускати. Звідси всі наші проблеми», - зазначає Єгор Стадний.

Він наголосив, що Міністерство освіти вирішило змінити економіку вищої освіти і поставити інші економічні стимули.

Зокрема, з січня 2020 року університети почнуть отримувати гроші в залежності від сімох показників. В тому числі тих, які є результатами їхньої діяльності, — що заслужили, те й отримали.

«Першим варто виокремити показник обсягу надходжень до університету грошей від бізнесу та міжнародних грантів на дослідження. Якщо університет насправді потужний, сильний, має гарну репутацію та фахівців, може знайти фінансування і від бізнесу, і за міжнародні гранти, які йдуть на дослідження — значить, це неодмінний сигнал для держави, що цьому університету потрібно давати більше грошей, адже він заслуговує на це», - наголосив заступник міністра.

Далі враховуватиметься показник входження закладу вищої освіта до міжнародних рейтингів. Якщо університет увійшов до міжнародного рейтингу, держава фінансуватиме його більше, ніж інших.

Ще один показник — працевлаштування випускників університету, коли вони отримують посаду, яка вимагає кваліфікації вищої освіти. Міносвіти буде застосовувати цей показник з 2021 року, а цього року відомством розробляється відповідна електрона система моніторингу.

«Це три показники результатів діяльності університетів, і ще є чотири складові, за якими ми розподіляємо державні кошти. Зараз кількість студентів важить 80% (а інколи трошки менше) у впливі на обсяг фінансування. За три роки ми знизимо цей показник десь до 50% — превалюватимуть результати», - підкреслив заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний.